Kibar Holding

Kibar Holding

1984 yılında kurulan Kibar Holding, ülke ekonomisine ve toplumsal yaşama katkılarıyla ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Sanayiciliğe ilk adımını 1972 yılında Kartal Sac İşleme Ünitesi ile atan Kibar Holding, yatırımlarını aynı yıl içerisinde esnek ambalaj sektörü içinde faaliyet gösteren, ürünleri ile ülkemizin ve dünyanın önde gelen birçok firmasına hizmet vermekte olan İspak A.Ş. ile devam ettirmiştir.

1980 yılında Kartal’da Galvaniz Üretim Tesisleri’nin kurulmasından sonra ülkemizde başlatılan dış ticaret atılımlarında öncü rolü oynamak ve Kibar Holding’in bu konuda uzman şirketi olarak dış ticaret etkinliklerini yürütmek amacıyla 1985 yılında Kibar Dış Ticaret A.Ş. kurulmuştur.

1988 yılında kurulan Assan Alüminyum yassı haddelenmiş alüminyum (rulo, levha ve folyo) üretimini ve ticaretini yapma amacıyla kurulmuştur. 1992 yılında Assan Çelik Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. ticari faaliyetlerine başlamış ve 1993 yılında kurulan Assan Panel A.Ş., poliüretan dolgulu sandviç panel, tek kat trapez kaplamaları ile aksesuar ve tamamlama elemanlarının üretimini gerçekleştirmiştir.

Kibar Dış Ticaret A.Ş. ve 1995 yılında kurulan Bareks Dış Ticaret A.Ş., Kibar Holding'in ürettiği ürünlerin ihracatının yanında, ağırlıklı olarak Demir-Çelik ürünlerinin ihracatı, ithalatı ve transit ticareti konusunda etkinlik göstermektedir. Ayrıca Kibar Dış Ticaret A.Ş. hammaddesini getirdiği çeşitli demir-çelik mamullerinin fason olarak üretimini yaptırarak, birçok ülkeye ihracat gerçekleşmektedir.

1997 yılında Kocaeli’de temeli atılan ve rekor bir sürede tamamlanan Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. seri üretime geçmiştir. 1998 yılında kurulan Assan Gıda A.Ş. faaliyetlerine salça ve ketçap üretimi ile başlamıştır.

2005 yılında Assan Alüminyum A.Ş. bünyesinde Dilovası Tesisleri ve 2006 yılında Assan Panel A.Ş bünyesinde İskenderun Tesisleri faaliyete geçirilmiştir.

Uzun yıllar Kibar Holding’e ait farklı sektörlerdeki firmaların Bilgi Teknolojileri ihtiyacını karşılayan Kibar Holding Bilgi Sistemleri Departmanı, 2006 yılından itibaren Assan Bilişim A.Ş. adıyla çalışmalarına yeni bir boyut eklemiştir.

2007 yılında inşaat sektörünün her alanında hizmet vermek amacıyla Assan Yapı A.Ş. kurulmuştur. Aynı yıl içerisinde çağımızda büyük önem taşıyan marka ve ürün güvenliği konusunda tedarik zincirinde ürünlerin izlenmesi, sahte-gerçek ürün ayrıştırılması konularında ihtiyaca ve duruma özel çözümler geliştirerek, kayıt dışı, sahte ve kaçak ürünlerin önlenmesine olanak veren teknolojik hizmet ve çözüm paketleri sunmak üzere Sicpa Assan Ürün Güvenliği Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur.

Assan Panel A.Ş bünyesinde 2009 yılında Balıkesir Tesisleri, 2010 yılında ise metal ve sac boyama işleminin yapıldığı Dilovası Tesisleri hizmete başlamıştır.

Türk toplumunun çağdaş beklentileriyle yola çıkan Kibar Holding, sandviç panel üretiminde kullanılan ve atmosferdeki ozon tabakasını delen freon gazı yerine, Tübitak’ın katkılarıyla yürüttüğü bir proje kapsamında çevre dostu olan pentan gazının kullanımını başarı ile uygulamıştır.

Güney Kore’li Hyundai Motor Company ile kurduğu ortaklıkla Hyundai marka otomobil ve ticari oto üretimine başlayan Kibar Holding, bu proje ile ilgili olarak üretimde paralel yerlileştirme yatırımlarına başlayarak otomotiv yan sanayinin gelişmesine önemli katkıları olan ve oto dekorasyonu konusunda faaliyete geçen Assan Hanil Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur.

Posco Assan TST Çelik San. A.Ş., 2011 yılında Kibar Holding, Posco ve Daewoo International firmalarının ortaklığı ile kurulmuştur. Tesis tamamlandığında 750 - 1600 mm genişliğinde ve 0,5-5 mm kalınlığında paslanmaz çelik haddeleyip işleyebilecek duruma gelecektir.

2011 Kibar Holding’in ilk yurtdışı üretim tesisi Kibar Industry Company, Ürdün’de sandviç panel üretimi amacıyla faaliyetlerine başlamıştır.

2011 yılında Türkiye Enerji Piyasası’nda doğalgazın ithalat ve toptan satışını yapmak üzere Kibar Holding’in enerji sektöründeki ilk yatırımı olan Kibar Enerji Dağıtım San. A.Ş kurulmuştur.

2012 yılında Assanhanil Otomotiv San. A.Ş. ve Türk Hava Yolları (THY) eşit ortaklığı ile Uçak Koltuk Üretim A.Ş. kurulmuştur. Şirket; hava araçları için koltuk tasarımı, üretimi ve tamirini yapacaktır. Ürünler; Türkiye’de sivil uçaklara takılacak ilk nihai ürün olacaktır. Konuyla ilgili olarak EASA’dan (Avrupa Birliği Sivil Havacılık Ajansı) alınacak Üretim Onay, Tasarım Onay ve Ürün sertifikaları Türkiye’de bir ilk olacaktır.